HABERLER

Haber

HOREV’DEN ANLAMLI GECE

 

HOROZ LOJİSTİK’İN EĞİTİM ALANINDAKİ EN ÖNEMLİ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ OLAN MEHMET EMİN HOROZ EĞİTİM VAKFI (HOREV), 20’NCİ YILINI KUTLUYOR. LOJİSTİK EĞİTİMİ VEREN OKULLARI VE ÖĞRENCİLERE SAĞLADIĞI BURS OLANAKLARI İLE ATATÜRK İLKE VE İNKILÂPLARI'NA BAĞLI, DEMOKRASİYE İNANAN GENÇLERİN EĞİTİMİ İÇİN DURMAKSIZIN ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN HOREV, 20’NCİ YILINI ANLAMLI BİR GECE İLE KUTLADI.

Sektörün ilk milli kuruluşu olarak 1942 yılında yola çıkan Horoz Lojistik, bilgi birikimi ve tecrübesiyle sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu anlamda Horoz Lojistik’in eğitim alanındaki en önemli sosyal sorumluluk projesi olan Mehmet Emin Horoz Eğitim Vakfı (HOREV), geride kalan 20 yılda açtığı üç okul ve binlerce öğrenciye sağladığı eğitim burslarıyla, gençlerin nitelikli eğitim almasında büyük rol oynadı.

1997’deki kuruluşunun ardından, 1999 Marmara Depremi’nde okulsuz kalan öğrenciler için 60 günde bir ilköğretim okulu kuran ve Türk eğitim sistemine bağışlayan HOREV, ardından lojistik sektörünün nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak amacı ve sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içerisinde eğitim müfredatlarına lojistik eğitiminin de dâhil edilmesini sağladı. Bu çabasıyla Türk lojistiğindeki sektörel eğitimi başlatan kurum olan HOREV, 2005 ve 2012 yıllarında açılan lojistik meslek liseleri ile sektöre verdiği eğitim desteklerini sürdürdü. HOREV, bugünlerde ise Pervin Horoz Lojistik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kuruluşunda önemli bir adımı daha tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyor. Bu yıl inşasına başlanacak olan lise, Gaziantep’te 9 bin metrekare alan üzerinde kurulacak ve 2019'da eğitim öğretime başlayacak.

“EĞİTİM, EN ÖNEMLİ MESELEDİR”

HOREV, geride kalan 20 yılda elbette Türk iş dünyası ve hayırseverlerin desteklerini de her zaman arkasında hissetti. HOREV’in 20. Yılı Kutlama Yemeği’nde, Florya Beyti Restoran’da bir araya gelen iş dünyasının seçkin temsilcileri bir yandan geçmişi yâd ederken, diğer yandan da HOREV’in Türk eğitim sistemine kazandıracağı yeni projenin mutluluğunu yaşadı. Gecenin açılış konuşmasına, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitim meselesi, en önemli, en esaslı noktadır. Eğitim bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüce bir toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder” sözleriyle başlayan HOREV Onursal Başkanı Nurettin Horoz, HOREV’in de bu duygularla yola çıkarak eğitime gönül verdiğini söyledi. Konuşmasına, “Horoz Lojistik her zaman, iyi bir geleceğin iyi insan yetiştirerek mümkün olacağına inanmıştır” diyerek devam eden Nurettin Horoz, HOREV’in de 1997 yılında bu bilinçle kurulduğunu dile getirdi. Horoz Lojistik’in kurucusu olan babası Mehmet Emin Horoz’u kaybettiğinde 11 yaşında olduğunu söyleyen Nurettin Horoz, “Eğitime önem veren bir babanın çocuğu olarak geleceğin inşasında rol almak, bir tuğla da olsa katkıda bulunmak istedim. İşte HOREV, benim ve benim gibi düşünen dostlarım için bir çatı oluşturdu. Vakfımızın kuruluş amacı bilim çağının gerekliliklerine uygun bir eğitim sistemi içinde, aydın, akılcı, sağduyulu, kendine güvenen ve hoşgörülü bireylerin yetiştirilmesine ön ayak olmaktır. Dünya değerlerine, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı; demokrasiye ve bilime inanan gençler için eğitim kurumları kurmak, başarılı ancak maddi durumları iyi olmayan öğrenciler için burs desteği sağlamak tek amacımızdır. Bu amaçlar doğrultusunda HOREV, üniversite eğitimi öncesinde eğitim kurumu bulunmayan lojistik sektörüne okullar kazandırarak, eğitim dünyasına yeni bir çehre kazandırdı. Eğitim sistemimize lojistik içeriğini dâhil etti. Genç iş gücünü çekirdekten yetiştirerek, ara eleman ihtiyacına hatırı sayılır katkıda bulundu” dedi.

“TÜRKİYE’YE HİZMET EDİYORUZ”

HOREV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz ise konuşmasında, HOREV’in başarılarından ve vakfın vizyonundan söz etti. Konuşmasına, “Babam, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle başladı. Bu söz, bizim eğitimde önceliğimizi göstermekle birlikte, meslek eğitimini kendimize misyon edinmiş olmamızı da açıklıyor. Bu çerçevede, ben de sözlerime rahmetli Mustafa Koç’u anarak başlamak istiyorum. Kendisi, Koç topluluğu ile benzer sosyal sorumluluk projelerine ön ayak olmuştu. Biz de aynı yolda ilerliyor ve Türkiye’nin önemli bir açığını kapatmaya çalışıyoruz” sözleriyle başlayan Taner Horoz, lojistik sektörünün algılanandan çok daha büyük bir sektör olduğunu vurguladı. Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 15’ini lojistik sektörünün oluşturduğunu anımsatan Taner Horoz, “Bu, şu anlama geliyor: Sektörün milyonlarca çalışanı var, milyonlarca aile bu işle geçimini sağlıyor. Bu sektör aynı zamanda küreselleşen dünyada Türkiye’yi diğer ülkelere taşıyacak kritik bir iş koludur. HOREV olarak, bu çerçevede, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve İstanbul Üniversitesi ile bir iş birliği geliştirdik ve Türkiye’de ilk olarak İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu’nun kurulmasını sağladık. Sektörün yükselişiyle birlikte yüksek öğrenimde lojistik sektörüne özel eğitim programları da çoğalmaya başladı” değerlendirmesinde bulundu. Taner Horoz, HOREV’in sektöre önemli bir başka katkısını ise İstanbul ve Gaziantep illerinde açılan iki lojistik meslek lisesi ile açıklarken, bu okullardaki başarı oranlarının yüksekliği ile duydukları gururun altını çizdi.

Taner Horoz, yine Gaziantep’te açılacak Pervin Horoz Lojistik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kuruluş protokolünün Gaziantep Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalandığı bilgisini aktardı.

Pervin Horoz Lojistik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 2019 yılında eğitim öğretime başlayacağını kaydeden Taner Horoz, “Meslek liselerine yapılan yatırımın tek başına yeterli olmadığını düşünüyoruz ve bu yüzden yükseköğrenim gören öğrencilerimize burs imkanları da tanıyoruz. Son 2-3 yılda bu konuda daha iddialı olmak istedik, çünkü artık Türkiye dünyaya açılmak ve dünya markası olmak istiyor. Türkiye olarak, geleceğin CEO’larını yetiştirmemiz gerekli. Bu yüzden, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan öncülüğünde başlatılan Anadolu Bursiyerleri Programı’na dâhil olduk. Bu program, Anadolu’dan gelen ve çok başarılı olan gençler için çok önemli bir burs programıdır” dedi.

Taner Horoz, son olarak, HOREV’in kurulduğu günden bu yana sürekli hedef büyüterek yoluna devam ettiğinin de altını çizdi ve “Geleceğimizin mimarlarını yetiştirmek amacıyla çıktığımız bu yolda hedeflerimizi gerçekleştirmek için rotamızı belirledik. 20’nci yılımızı kutladığımız bugünlerden geleceğe baktığımızda daha güçlü, daha büyük hedefleri olan, daha büyük başarılara ulaşmış bir HOREV hayal ediyor, tüm dostlarımı bu hayale ortak olmaya davet ediyorum” dedi.

"EĞITIM, ÖZGÜRLEŞMEKTIR"

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Orhan Ergün ise konuşmasında, Milli Eğitim Bakanlığı olarak en çok ihtiyaç duyulan eksikliğin fiziki alan olduğuna değindi ve HOREV’in bu konudaki gayretlerinden gurur duyduklarını dile getirdi. “Eğitim, özgürleşmektir. Özgürleşemediğiniz takdirde de kalkınmanız mümkün değildir. Eğitim, özgürleştirme ve kalkınma aynı düzlem üzerindedir. Biz, eğitim olmazsa diğer ikisinin gerçekleşme ihtimalini zor görüyoruz” diyerek devam eden Orhan Ergün, Türkiye’de ihtiyaç duyulan nitelikli eğitim kurumlarının sadece devlet eliyle yapılamayacağını, bu konuda hayırseverlere de önemli görevler düştüğünü vurguladı.

 

“SÖZ VERDİK, BAŞARDIK”

HOREV’in 20. Yılı Kutlama Yemeği’nin davetlileri arasında yer alan Gaziantep Mehmet Nurettin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Alper Tanrıöver de gecede kısa bir konuşma yaptı ve Gaziantep Mehmet Nurettin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin başarılarını katılımcılarla paylaştı. Okulun açılışının yapıldığı gün Nurettin Horoz’a verdiği sözü tutmuş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Alper Tanrıöver, “Okulumuzun açılışının yapıldığı gün, Nurettin Horoz’a, ‘Nurettin Bey, ben bu okulu beş sene içinde meslek liseleri arasında birinci sıraya çıkarmazsam, bu okulda çalışmayacağım’ demiştim. Şimdi, sözümü tutmuş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Gaziantep’te 84 meslek lisesi var ve bunların içerisinde geçmişi 30 yıla ulaşan donanımlı okullar da bulunuyor. Ancak okulumuz, 84 okul arasından Gaziantep’te birinci sıraya yükselmiş durumda. Okulumuz, hem öğrenciler hem de öğretmenler arasında en çok tercih edilen okul olma noktasına geldi. HOREV’in emeklerini boşa çıkarmamak için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Elinde olanı vermek, çok zordur. Bu yüzden HOREV’i kuran Horoz ailesine çok teşekkür ediyorum. Gaziantep’te ilk kez bir meslek lisesi mezunlarının yüzde 76’sını yüksek öğretim kurumlarına yerleştirmeyi başarmıştır. Öğrencilerim adına sizlere teşekkürediyorum” dedi. Geceye katılan HOREV bursiyerleri Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğrencisi Gökçe Meriç ve Koç Üniversitesi Endüstri

Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yerdan Bostan da kısa birer konuşma yaparak başarıları ve gelecek hayallerinden söz ederek HOREV bağışçılarına teşekkürlerini iletti.

 

 TÜM HABERLER