HABERLER

Haber

HOREV OKULLARINDA ÖRNEK PROJELER DEVAM EDİYOR

 

HOROZ LOJİSTİK, EĞİTİME VERDİĞİ ÖNEMİ HOREV ÇATISI ALTINDA AÇTIĞI OKULLARLA GÖSTERİRKEN BU OKULLARDA EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLER DE HAYAT VERDİKLERİ PROJELERLE FİRMANIN NE KADAR DOĞRU BİR ADIM ATTIĞINI ORTAYA KOYUYOR. MEHMET NURETTİN HOROZ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN ÜRETTİĞİ PLC DENEY SETLERİ, ÖĞRENCİLERİN TEORİK BİLGİLERİNİ PRATİĞE DÖNÜŞTÜRMESİNE İMKAN VERİRKEN ÖRNEK BİR MODEL OLARAK DA GELECEK PROJELERİN YOLUNU AÇMIŞ OLDU.

Mehmet Emin Horoz Eğitim Vakfı’nın (HOREV) eğitim dünyasına kazandırdığı okullardan biri olan Mehmet Nurettin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri örnek bir çalışma ortaya koyarak Horoz Lojistik'in nitelikli eğitime yatırım yaptığını bir kez daha ortaya koymuş oldu. Endüstriyel kontrol dersinde kullanılan, ancak yurt dışından getirildiği için çok pahalı olan Programlanabilir Mantıksal Denetleyici (PLC) deney setini, öğretmenlerinin de desteğini alarak üreten okul öğrencileri Nergiz Acar ve Abdülkadir Eren, otomasyon sistemleri için ithal edilen ve yaklaşık 5 bin TL olan PLC eğitim setini 1.000 TL’ye temin edilen malzemelerle üretti. Öğrenciler, kendi imalatları olan "PLC S7-1200" adını verdikleri, fabrika otomasyon sistemlerine de uyumlu olan setleri kullanarak ilgili derslerde teorik olarak gördükleri bilgileri pratiğe dönüştürme imkanı buldu.

 

“ARA ELAMAN DEĞİL, ARANAN ELEMANLAR YETİŞTİRECEĞIZ”

“Endüstriyel Kontrol Sistemleri” dersinde, otomasyon sistemlerinin temelini oluşturan PLC’nin çalışma mantığı ve programlamasına yönelik eğitim aldıklarını söyleyen Elektrik-Elektronik Teknolojileri Bölümü Endüstriyel Bakım Onarım Dalı 12'nci sınıf öğrencisi Nergiz Acar, “Bu dersteki uygulamalarda kullanılacak cihazların maliyetli olması, aldığımız teorik eğitimi uygulamaya taşımamızda bir engeldi. Bu yüzden derslerimiz çoğunlukla teorik ve simülasyon üzerinde ilerliyordu. Bizler daha verimli ve güncel çalışmalar yapmak amacı ile uygulamada birebir kullanabileceğimiz bir deney seti yapmaya karar verdik” diyerek deney seti ile ilgili fikrin nasıl oluştuğunu anlattı. 11 adet deney seti ürettiklerini belirten Nergiz Acar, “Bu sayede hem teori derslerimizi pratiğe dökmüş olduk hem de yurt dışından ithal edilen bir ürünü yerli imkânlarla üretmiş olduk” dedi. Şimdi merak ettikleri pek çok konuyu uygulamalı olarak bu sette görebildiklerini belirten Acar, “Fabrikalardaki otomasyon sistemlerinin nasıl çalıştığını artık anlayabiliyorum. Bu proje sayesinde faydalı fikirler üretebildiğimi ve bu fikirlerimi uygulamaya geçirebildiğimi gördüm. Bu projeden kazandığım özgüven ile daha fazlasını yapmak istiyorum” dedi. Artık ara elaman değil, aranan elemanlar yetiştirmek istediklerini dile getiren Mehmet Nurettin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Alper Tanrıöver ise, verdikleri eğitim kalitesinin de bu yönde ilerlediğini ifade etti. Tanrıöver bundan sonraki çalışmalarında pnömatik deney seti ve öğrencilerin kodlama konusunda kendini geliştirebilmesine olanak sağlayan modüler arduino deney setinin de tasarlanma aşamasında olduğunun altını çizdi. Tanrıöver, "Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde; Bakanlığa bağlı diğer meslek liselerinin de PLC deney setlerini milli kaynakların dışarıya gitmemesi için Mehmet Nurettin Horoz Lojistik'ten alınması icin okullara duyuru yapılması da ayrıca gurur verici bir durumdur" dedi.

 TÜM HABERLER