HABERLER

Haber

HAVA YOLU TAŞIMACILIĞINDA KALİTE TÜYOLARI

HOROZ GRUP ÇALIŞANLARINDAN DENİZ ERDOĞAN, HOROZ BOLLORÉ LOGISTICS'TEKİ UYGULAMALARDAN YOLA ÇIKARAK YAZDIĞI KİTABINDA, HAVA YOLU KARGO TAŞIMACILIĞINDA HİZMET KALİTESİNİN MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ NASIL YÜKSELTEBİLECEĞİNİ ANLATIYOR

Lojistik operasyonlar içerisinde hava yolu kargo taşımacılığının etkinliği giderek artıyor. Hava yolu kargo taşımacılığı, halen birim ağırlık başına taşımacılığın en yüksek maliyetle yapıldığı tür olsa da güvenilirlik ve hız açısından sağladığı avantajlarla, lojistik operasyonlar içindeki payını sürekli artırıyor. Bununla birlikte, hava yolu kargo taşımacılığında birçok gönderici, süreçlerin karmaşıklığı ve bürokratik işlemlerin fazlalığı nedeniyle lojistik hizmet sağlayıcılarla doğrudan iletişime geçmeyi tercih ediyor. Durum böyle olunca da lojistik hizmet sağlayıcılar, müşteri memnuniyetine yönelik çözüm arayışlarını sürekli olarak güncellemek zorunda kalıyor.

Horoz Grup’ta Hava Operasyonları İthalat Uzmanı olan Deniz Erdoğan’ın, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde sürdürdüğü MBA eğitiminde yazdığı “Türkiye’de Hava Kargo Taşımacılığında Mevcut Durum ve Hizmet Kalitesinin Müşteri Memnuniyeti Yaratmadaki Rolü: Horoz Bolloré Logistics Firma Uygulaması” başlıklı makalesi de, hava yolu taşımacılığında hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti yaratmadaki rolüne odaklanıyor. Erdoğan’ın makalesi, İngiltere’de uluslararası hakemli International Journal Of Economics, Commerce and Management dergisinde yayımlanınca, makale, yine İngiltere menşeli LAMBERT Academic Publishing adlı uluslararası yayınevinin ilgisini çekti ve bu kez Erdoğan’ın makalesi “Müşteri Memnuniyeti Sağlamak İçin Hava Kargo Anlayışı-Understanding of Air Cargoto Provide Customer Satisfaction” ismiyle kitaplaştırıldı.

Erdoğan’ın bu ilk kitabı, aslında, Horoz Bolloré Logistics'in hava yolu kargo taşımacılığındaki uygulamaları üzerinden tüm lojistik sektörüne yol gösterici bir çalışma olması açısından büyük önem taşıyor. İstanbul’da Horoz Bolloré Logistics'ten forwarder hizmeti alan firma yetkililerinin değerlendirme süreçlerini ele alan kitap, lojistik ulaştırma faaliyetlerindeki hizmet kalitesinin müşteriler gözünden önemini ve hizmet kalitesi düzeylerinin artırılmasına yönelik önerileri ortaya koyuyor. Deniz Erdoğan, kitapta vurguladığı sonuçlara göre, hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti açısından yeterince özümsenmediğinin altını çizerken, lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu eğitimli iş gücü eksikliği ve özellikle teknolojik alt yapının yetersiz olmasının da hizmet kalitesi ile birebir ilişkili olduğuna işaret ediyor. Lojistik sektörünün sürekli gelişen, yeniliklere her zaman açık bir sektör olduğunu ifade eden Erdoğan, “Teknolojilerine ve altyapılarına yatırım yapan şirketler, günümüzde ve gelecekte müşteri bulma ve müşteri odaklı çalışma noktasında her zaman önde olacaktır.

Özellikle hizmet kalitelerinin taban ile tavan arasındaki bilgi akış hızıyla değerlendirildiği günümüzde, bu durumun öneminin göz ardı edilmemesi gerekir” diyor.

 TÜM HABERLER