HABERLER

Haber

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINA ‘MERHABA’ DEDİ

 

MESLEKİ EĞİTİMİN TAM DESTEKÇİLERİNDEN OLAN HOREV OKULLARINDA 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DERS ZİLİ ÇALDI. YENİ DÖNEMDE 556 ÖĞRENCİNİN KAYIT YAPTIRDIĞI OKULLAR, BAŞARI GRAFİĞİNİ YÜKSELTMEYE DEVAM EDİYOR; BU ANLAMDA ÖĞRENCİLER TARAFINDAN DA HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA TERCİH EDİLİR KONUMA GELİYOR.

Mesleki eğitimin en güçlü destekçilerinden olan Mehmet Emin Horoz Eğitim Vakfı (HOREV), İstanbul ve Gaziantep’te yapılandırdığı okullarla lojistik sektörünün nitelikli eleman ihtiyacı ile iş ve gelecek kaygısı taşıyan gençleri aynı noktada buluşturmayı sürdürüyor. Türkiye’de 2017-2018 eğitim-öğretim yılının 18 Eylül Pazartesi günü başlamasıyla lojistik sektörüne nitelikli eleman yetiştiren Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Mehmet Nurettin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de düzenlenen törenlerle ilk ders zili çaldı. 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde yaklaşık 300 mezun veren Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne (İstanbul) bu yıl 284 öğrenci kayıt yaptırırken böylece okulun öğrenci sayısı 905 oldu. 190 öğrenciyi mezun eden Mehmet Nurettin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne (Gaziantep) ise yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısı 272 olurken bu okulun çatısı altında bir araya getirdiği öğrenci sayısı 1.500’e yükseldi.

HOREV OKULLARINA İLGİ ARTIYOR

Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin eğitim ve öğretim yılı açılışında konuşan Okul Müdürü Memet Mahfuz Gönüllü “Mesleki eğitimin yıldızı olarak gördüğümüz bu okulları çok önemsiyoruz. Mesleki eğitimin kalitesinin artırılabilmesi için bu okulların maddi ve manevi anlamda sonuna kadar desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

Bu okullardan mezun olan gençlerin üniversite eğitiminin de ardından lojistik sektöründe istihdam edilmeleri konusunda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Gönüllü, her yıl HOREV okullarına gösterilen ilginin arttığını da söyledi.

HOREV tarafından eğitim hayatına kazandırılan okulların her sene başarı çıtasını yükselttiğini söyleyen Gönüllü, okul olarak TEOG sınavındaki puanlarının geçen seneye göre sıçrama yaptığını vurguladı. Gönüllü, taban puanlarının 410’a kadar çıktığını, üniversiteye yerleştirme oranlarının ise yüzde 85’e ulaştığını ifade etti. Ayrıca Türkiye’deki en eski lojistik lisesi olmalarından dolayı tercih sebebi olduklarının altını çizen Gönüllü, okuldan mezun olan öğrencilerin özel sektörde iş bulma olasılıklarının oldukça yüksek olduğunu sözlerine ekledi. Sektörle sık sık bir araya geldiklerinin de altını çizen Gönüllü, geçtiğimiz sene bir Avrupa Birliği projesi yürüttüklerini ve bu sene de bir proje için onay beklediklerini söyledi. Çocukları sadece akademik anlamda değil sosyal alanda da hayata hazırladıklarını ifade eden Gönüllü, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlendiği yarışmalara katıldık ve dereceler aldık. Futbol takımında okulumuz ilçe ikincisi olurken kız voleybol takımımız ise ilçe birincisi olmayı başardı. Bilgi yarışmasında derece aldık, satrançta il dördüncüsü olduk” dedi.

 

“SİVİL HAVACILIK İÇİN İLK AKLA GELENOKULLARDAN BİRİ OLDUK”

Lojistik alanında öğrencilere kaliteli bir eğitim sunmak için alanında uzman eğitimci kadrosuna sahip olmak şart. Bu noktada İstanbul Üniversitesi ile iş birliği içinde olan Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Üniversitesi’nden iki akademisyeni kadrosuna dahil etmiş. Konu ile ilgili açılış sonrası bilgi veren Okul Müdürü Gönüllü, “Bu geçişle hem lojistik alanındaki uzman eğitimcilerin bu okulda eğitim vermesinin yolunu açtık hem de İstanbul Üniversitesi’nin okulumuzla tanışmasına vesile olduk” diyor. Okul kadrosuna dahil olan lojistik alanındaki uzman isimlerin sayısının her geçen dönem arttığını belirten Gönüllü, “Devlet tarafından yapılan ilk atamalarda okulumuza dört tane lojistik öğretmeni dahil edildi. Bugün itibarıyla sekiz lojistik öğretmeni ile de eğitim-öğretim hayatımıza devam ediyoruz” diyerek eğitim kadrolarının da gücüne gönderme yapıyor. Okullarında sivil havacılık bölümünün de açıldığını belirten Gönüllü, üçüncü havalimanından sonra bu bölümün değerinin daha da artacağını belirterek şöyle konuşuyor: “İstanbul’un sürekli yatırım alan ve yatırım yapan bir şehir olduğunu ve bu yüzden potansiyelinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Atatürk Havalimanı’nın şu anki yolcu kapasitesi yıllık 50 milyonken yeni havalimanının ise yılda 200 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu kapasite artışı, ara eleman ihtiyacını da artıracaktır. Bu açığı kapatmak için sivil havacılık alanında eğitim almış ara elemanların yetiştirilmesi düşünüldü. Biz de açtığımız sivil havacılık bölümü ile bu ihtiyacı biraz da olsa karşılayacağımıza inanıyoruz. Lojistik alanındaki ilk lise olmamızdan dolayı, sivil havacılık bölümü için ilk akla gelen okullardan biri olduk. Umarım eğitim verdiğimiz çocuklar üçüncü havalimanında istihdam edilecek.”

“TALEP GÖREN BİR OKUL OLMAK, OMZUMUZDAKİ YÜKÜ DAHA DA ARTIRDI”

2012-2013 eğitim-öğretim yılından beri gençleri yarınlara hazırladıklarını belirten Mehmet Nurettin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Alper Tanrıöver ise hedeflerini her zaman bir basamak yukarı taşıdıklarını söylüyor. Belirledikleri hedeflere adım adım ulaştıklarını aktaran Tanrıöver, “Üniversiteye öğrenci yerleştiren mesleki eğitim kurumları içinde şehirde birinci sıraya çıktık. Bu durum bir önceki yıl elde ettiğimiz üniversite sınav puan ortalaması en yüksek meslek lisesi başarısını bir adım öteye taşıdı” diyor. Puanı yüksek olan öğrencilerin okullarını tercih ettiğini ve kuruma duyulan güvenin arttığının göstergesi olarak TEOG taban puanlarının yüzde 35 yükseldiğini söyleyen Tanrıöver, “Okulumuzun taban puanı ilçemizde faaliyet gösteren pek çok anadolu lisesinden bile daha yüksek hale geldi. Talep gören bir okul olmak, omzumuzdaki yükü daha da artırdı. Öğrencilerimize daha kaliteli eğitim vermek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destek ve gayretleri ile okulumuza atölye binası yapılması için ihale yapıldı, inşaat çalışmaları hızla başladı” diyor.

Lojistik alanındaki uzman öğretmenlerin yanı sıra Gaziantep Üniversitesi Dış Ticaret ve Lojistik Akademisi ile kurulan iyi ilişkiler sayesinde, bu kurumun da öğrencilere ek eğitimler vermesi, öğrencilerin alan bilgilerini üst düzeye çıkardığını söyleyen Tanrıöver, “Sektör temsilcileri, işletmeler ve kuruluşlarla yakın temasımızı sürdürerek, öğrencilerimize işletmelerde staj yapma fırsatı sunuyoruz” diye konuşuyor. Kendilerini diğer okullardan ayıran en önemli özelliğin isimlerinde Horoz Lojistik gibi sektöründe dünya devleri arasında yer alan bir firmayı taşımaları olduğunu söyleyen Tanrıöver, sözlerini, “HOREV Onursal Başkanı Mehmet Nurettin Horoz’a, Horoz Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz’a, Holding ve HOREV çalışanlarına şükran borçluyuz” şeklinde sonlandırıyor.

 TÜM HABERLER