HABERLER

Haber

SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİNİ ŞİRKET KÜLTÜRÜNE MOTİF MOTİF İŞLEYEN HOROZ LOJİSTİK, BU YIL ÇİFTE HEYECAN YAŞIYOR. 75 YIL GİBİ DERİN BİR TARİHİ GERİDE BIRAKAN ŞİRKET, SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARININ YUVASI OLAN HOREV’İN DE 20’NCİ YILINI KUTLUYOR.

Özellikle kurumların ve şirketlerin örnek teşkil edecek sivil toplum çalışmalarına imza attığı günümüzde Horoz Lojistik, sosyal sorumluluk bilincini şirket kültürüne işleyen isimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sadece müşterilerinin ürünlerini taşımakla yetinmeyen, aynı zamanda sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını da yetiştirerek yarınlara taşıyan Horoz Lojistik, 20 yıl önce temellerini attığı Mehmet Emin Horoz Eğitim Vakfı (HOREV) sayesinde eğitime hep destek, tam destek verdiğini gösteriyor. Bilim çağının gereklerine uygun bir eğitim sistemi içinde, aydın, akılcı, sağduyulu, kendine güvenen ve hoşgörülü bireylerin yetiştirilmesine ön ayak olmak amacıyla yola çıkan HOREV, üniversite öncesi bir eğitim kurumu bulunmayan ve dolayısıyla nitelikli ara eleman sorunu yaşayan lojistik sektörüne yeni bir çehre kazandırdı. Türk eğitim sisteminin müfredatına lojistik içeriğinin dahil edilmesine vesile olan HOREV, bu sayede genç iş gücünü çekirdekten yetiştirerek, sektöre eğitim alanında hatırı sayılır bir katkı sağlamış oldu.

Geçen yıllar içinde hem şirket çalışanları hem müşterileri hem de meslektaşları tarafından desteklenen bir yapıya kavuşan HOREV, her geçen gün sektör için yarattığı katma değeri artırıyor.

Horoz Lojistik’in kurucusu Mehmet Emin Horoz'un adını taşıyan HOREV, takvimler 1997 yılını gösterdiğinde, firmanın ikinci kuşak yöneticisi olan Nurettin Horoz’un öncülüğünde hayat bulmuş bir sivil toplum kuruluşu. İstanbul'da faaliyetlerine başlayan Vakıf, kuruluş misyonunun bir uzantısı olarak özellikle mesleki eğitim alanında birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor.

HOREV’DEN TÜRKİYE’NİN İLK LOJİSTİK ANADOLU MESLEK LİSESİ

1942 yılında kurulan, sektörünün ilk milli kuruluşu Horoz Lojistik, bilgi birikimi ve tecrübesiyle sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirerek, sektörel gelişime katkı sağlıyor. Horoz’un bu öncü yaklaşımını HOREV ile yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ve eğitim alanında

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlamış olduğu okullar ve burs desteği verdiği başarılı öğrencileri ile de gösteriyor. Diğer taraftan HOREV, 1999 yılında Kocaeli’nde depremde yıkılan ve okulsuz kalan öğrenciler için, 60 günde konteyner okul hazırlayarak öğrencilerin eğitimlerinin aksamadan yürümesini sağlamış, sektörün 50 bin kişilik ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla, sorumluluk anlayışı çerçevesinde dönemin Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içerisinde müfredata lojistik eğitiminin dahil edilmesini sağlayarak, bu alandaki sektörel eğitimi de başlatmayı ihmal etmemiş.

HOREV çatısı altında kurulan Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk "Lojistik Anadolu Meslek Lisesi" unvanını da taşıyor. İstanbul Avcılar’da 2005-2006 öğretim yılında kapılarını öğrencilere açan okulda 21 derslik, iki laboratuvar, bir bilgisayar sınıfı, bir konferans salonu ve bir de kütüphane yer alıyor.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Mehmet Nurettin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise Gaziantep’te eğitim-öğretim hayatına devam ediyor.

 TÜM HABERLER